Wynajem czy kupno mieszkania to dylemat, z jakim zmaga się wiele osób podejmujących decyzję o wyprowadzce z domu rodzinnego. Obydwie opcje mają swoje zalety i wady, a ostateczna decyzja zależy od wielu czynników, w tym jak wygląda nasza sytuacja finansowa oraz plany na przyszłość. Jeśli i Ty zastanawiasz się, co bardziej się opłaca, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru. Miłej lektury!

Kupić czy wynająć mieszkanie?

Decyzja o zakupie własnego mieszkania to niezwykle ważne przedsięwzięcie w życiu każdego młodego człowieka. Wzbudza wiele emocji zarówno radości, jak i lęków. Z jednej strony cieszysz się z samodzielności, a z drugiej strony obawiasz się utratą płynności finansowej, a tym samym problemami ze spłatą raty kredytu. Dlatego też tak wielu ludzi na samym początku bierze pod uwagę wynajem mieszkania, jako trening przed zakupem nieruchomości. Jeśli zastanawiasz się, czy lepiej kupić, czy wynająć mieszkanie, warto rozważyć wady i zalety każdej z tych opcji.

Wynajem mieszkania — wady i zalety

Mieszkania na wynajem cieszą się bardzo dużą popularnością. Z takiej możliwości korzysta wielu studentów i młodych ludzi zaczynających dopiero pracę. Dlaczego tak się dzieje? Otóż mieszkania na wynajem są powszechnie dostępne. Można z dnia na dzień wybrać konkretną nieruchomość dopasowaną do własnych preferencji i po podjęciu decyzji podpisać umowę najmu. Należy oczywiście zastanowić się nad własnymi możliwościami finansowymi, ponieważ wynajmem kawalerki będzie wiązał się z niższymi opłatami w porównaniu z kilkoma pokojami. Jeśli często zmieniasz pracę, także warto rozważyć wynajem mieszkania. Dzięki temu możesz zmieniać miejsce zamieszkania wraz ze zmianą pracy. A tym samym nie musisz tracić czasu na męczące i długotrwałe dojazdy. Inną zaletą mieszkania na wynajem jest zdecydowanie mniejsza odpowiedzialność. Co to oznacza? Otóż to właściciel nieruchomości odpowiada za wszelkie naprawy. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy do usterek dochodzi z Twojej winy. Bardzo ważną kwestią są również względy finansowe. Koszt wynajmu w wielu przypadkach okazuje się niższy niż bieżące opłaty połączone z ratą kredytu. A poza tym banki dość restrykcyjnie podchodzą do oceny zdolności kredytowej, więc nie każdy będzie miał możliwość uzyskania kredytu.

A jakie są wady wynajmu mieszkania? Bardzo często jest to tylko tymczasowe rozwiązanie. Jeśli dążysz do uzyskania niezależności i chcesz samodzielnie decydować o nieruchomości, lepiej zastanów się nad możliwością jej zakupu. Wielu właścicieli chce mieć pełną kontrolę nad mieszkaniem, które udostępnia pod wynajem i składa niezapowiedziane wizyty w celu kontroli. Niestety na dłuższą metę może to stać się dla Ciebie nieco uciążliwe. Innym minusem wynajmu mieszkania jest zdecydowanie mniejsze poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, bo przecież najemca może wypowiedzieć umowę najmu. A poza tym wynajmowane mieszkanie nigdy nie będzie Twoje.

Zakup mieszkania — wady i zalety

Największa zaleta posiadania nieruchomości to przede wszystkim świadomość, że jest to tylko i wyłącznie Twoja własność wchodząca w skład majątku. Takie mieszkanie możesz sprzedać wtedy, kiedy potrzebna jest Ci większa kwota pieniędzy. Możesz je także wynająć, aby generować stały dochód. Inną opcją jest pozostawienie go i przekazanie w spadku dzieciom lub bliskim Ci osobom. Co prawda niejednokrotnie zakup mieszkania wiąże się z wieloletnim oszczędzaniem lub koniecznością zaciągnięcia kredytu. Jednakże po dokonaniu spłaty długu wobec banku, masz pewność, że nieruchomość jest Twoją własnością w przeciwieństwie do wynajmowanego mieszkania, którego nigdy nie będziesz właścicielem. Kolejną zaletą jest niewątpliwie możliwość dowolnej aranżacji wnętrza. W przypadku wynajmu nie masz możliwości dokonywania zmian, chyba że uzyskasz zgodę właściciela.

Zakup nieruchomości ma niestety także pewne wady. Jeśli zechcesz przeprowadzić się ze względu na zmianę miejsca pracy lub z powodu powiększenia rodziny, nie będzie to możliwe do zrealizowania tak szybko, jak w przypadku najmu. Sprzedaż i zakup mieszkania to często długotrwały i kosztowny proces wiążący się z wieloma opłatami i formalnościami.

Podsumowanie

Decydując się na kupno nieruchomości, inwestujesz w swoją przyszłość. Z czasem Twoje mieszkanie prawdopodobnie osiągnie większą wartość, a ty zyskasz bezpieczeństwo i stabilność. Własne M jest również doskonałym sposobem na wyrażanie siebie — możesz je zarządzać i modyfikować wedle własnego uznania. Zastanów się, czy wolisz mobilność i brak zobowiązań, czy też poczucie bezpieczeństwa i inwestycję w przyszłość. Dlatego też decyzja — wynajem czy kupno mieszkania należy do Ciebie. Jeśli zdecydujesz się na kupno, zapraszamy do odwiedzenia naszych ofert nieruchomości:

Zapraszamy!

Kategorie: Aktualności

Facebook