Jeśli zastanawiasz się jak sprzedać nieruchomość sprawnie i bezpiecznie, dzisiaj przychodzimy z kilkoma kwestiami, o których powinieneś pamiętać, przeprowadzając taką transakcję. Podpowiemy także, jakie jest najlepsze rozwiązanie, aby uniknąć ryzyka. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.

Jakie zagrożenia mogą czekać przy sprzedaży nieruchomości?

Zanim odpowiemy na pytanie jak skutecznie sprzedać nieruchomość, warto poznać wszystkie zagrożenia, które mogą w wyniku tego procesu powstać. Oczywiście największym ryzykiem, jakie podejmujesz, jest brak zapłaty ze strony kupującego za mieszkanie, dom czy działkę, którą zobowiązał się kupić. Właścicielem mieszkania staje się osoba zaraz po podpisaniu aktu notarialnego, a nie dopiero po dokonaniu przelewu na konto.

Jest sposób, aby to ryzyko ominąć. Warto wtedy skorzystać z tak zwanego depozytu notarialnego, czyli konta bankowego, na który pieniądze są przelewane przed podpisaniem dokumentów. Po dokonaniu wszelkich formalności, po stronie prawnika stoi obowiązek przelania kwoty dalej, czyli do sprzedającego. Jeśli jednak padniesz ofiarą takiego oszustwa, jedyną drogą do odzyskania nieruchomości jest wszczęcie postępowania sądowego.

Jak sprzedać nieruchomość sprawnie i bezpiecznie?

Decydując się na sprzedaż nieruchomości, zapewne zależy Ci na czasie i bezproblemowym przebiegu całego procesu. Chcąc uniknąć zagrożenia, które przedstawiliśmy powyżej, najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie kupca, który będzie realizował całą transakcję za pośrednictwem kredytu bankowego. Jak w każdym przypadku, również i tutaj są plusy oraz minusy. Decydując się na podjęcie współpracy z klientem kredytowym, trzeba liczyć się z wydłużeniem całego procesu, ze względu na czekanie na decyzje z banku.

Również dobrym posunięciem się będzie zawarcie punktu w umowie, które mówi o opłaceniu zadatku, zanim dojdzie do podpisania aktu notarialnego. Na szczęście dysponujemy w dzisiejszych czasach szybką siecią internetową, która umożliwia zrobienie przelewu natychmiastowego. Można umówić się z kupującym na przelew zaraz po podpisaniu aktu notarialnego. Niestety nadal jest to umowa ustna, niezobowiązująca.

Prywatne odczucia i intuicja przy sprzedaży nieruchomości, która rzadko zawodzi

Jeśli już wiesz jakie kroki podjąć i jak bezpiecznie sprzedać nieruchomość, warto wspomnieć także o rzadko zawodzącej intuicji, którą ma każdy z nas. Spotykając się z potencjalnymi kupcami, towarzyszą nam emocje i odczucia już od pierwszej minuty. Jeśli masz pewne obawy i brak pewności, opłaca się przekazać szansę kupna innym potencjalnym przyszłym właścicielom.

Jak w przypadku wielu kwestii, również i tutaj najważniejsza jest komunikacja. Jeśli na bieżąco będą omawiane wszystkie kroki i procedury, zaufanie obu stron do siebie rośnie. Jeśli chcesz powierzyć nam całą procedurę sprzedaży nieruchomości i zaoszczędzić swój czas oraz stres, prowadzimy skup nieruchomości pomorskie dla każdych metraży i lokali. Zapraszamy do zapoznania się ze wszystkimi naszymi ofertami nieruchomości Trójmiasto.

Kategorie: Aktualności

Facebook