Zakup mieszkania to poważna decyzja życiowa i duże przedsięwzięcie finansowe. Dlatego warto odpowiednio się do tego przygotować. Jeśli zastanawiasz się, jak kupić mieszkanie to dobrze trafiłeś. Podpowiadamy, gdzie szukać atrakcyjnych mieszkań, czym kierować się przy wyborze lokum i o jakie formalności zadbać.

Jakie kupić mieszkanie?

Jeśli zapadła już decyzja o tym, że kupujesz mieszkanie, to zapewne szybko pojawi się pytanie, jakie kupić mieszkanie. Tu niestety nie ma jednej dobrej odpowiedzi, gdyż lokum musi być dopasowane do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. Ale jest kilka istotnych elementów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze. Będą to:

 • Stan prawny – to bardzo ważne. Istotnym elementem będzie sprawdzenie Księgi Wieczystej i dokumentacji budowlanej. Jeśli nie masz do tego głowy – nic nie szkodzi. Pomoże Ci każdy notariusz.
 • Stan techniczny – tu warto zwrócić się do specjalisty. Dokumentacja techniczna to jedno, ocena wizualna to drugie, a faktyczny stan budynku i instalacji to trzecie. Na oglądanie mieszkania umów się w ciągu dnia. W świetle dziennym wszystkie usterki typu zniszczenia, ślady zagrzybienia będą lepiej widoczne.
 • Rozkład – pomyśl, czy rozkład wybranego mieszkania jest odpowiedni dla Ciebie. W wielu mieszkaniach przestawienie ścian jest praktycznie niemożliwe. Pokoje przechodnie mogą być mało funkcjonalne, a salon z aneksem kuchennym nie zawsze spełni oczekiwania użytkowników.
 • Poziom hałasu – za oknem mieszkania, które chcesz kupić, jest droga szybkiego ruchu? A może tuż obok stoi zakład przemysłowy? Z pewnością będą one generowały hałas. Sprawdź mieszkanie w godzinach wzmożonego hałasu, by uzyskać pełny obraz tego, jak głośno jest w wybranym lokum.

Jak widać odpowiedź na pytanie o to, gdzie kupić mieszkanie i jakie, nie jest tak prosta, jakby się to mogło wydawać. Inne elementy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze lokum to:

 • podłączenie mediów i multimediów,
 • dodatkowe elementy takie jak balkon i piwnica,
 • koszt utrzymania,

Gdzie kupić mieszkanie?

Gdzie kupić mieszkanie? Ten temat także wart jest dogłębnego przemyślenia. W końcu mieszkanie to zazwyczaj inwestycja na lata. Bardzo istotna jest lokalizacja. Sprawdź, czy w okolicy jest szkoła, przychodnia lekarska, komisariat policji, poczta, sklepy. Dowiedz się, jak skomunikowane jest wybrane miejsce. Nie zapomnij też o tym, gdzie pracujesz – zbyt oddalone od miejsca pacy mieszkanie może wiązać się z tym, że spędzisz w drodze do i z pracy kilka godzin. Przeanalizuj też szeroko pojęte sąsiedztwo. Zobacz, jak prezentuje się okolica – czy zamieszkują ją ludzie starsi, czy raczej młodsi. To ważne, gdyż konflikty spowodowane innym trybem życia mogą mocno utrudnić codzienne funkcjonowanie. Pomyśl też o swoich potrzebach. Wolisz ciche, zalesione osiedle na skraju miasta, a może nowoczesny szklany apartamentowiec w centrum miasta?

Gdzie szukać mieszkania do kupienia?

Jeśli już wiesz, jakiego mieszkania szukasz i w jakiej lokalizacji, to zapewne pojawi się pytanie gdzie szukać mieszkania do kupienia. Dziś dużym ułatwieniem są portale związane z nieruchomościami. Znajdziesz tam mieszkania na sprzedaż w całym kraju i nie tylko. Zazwyczaj wyposażone są w skuteczne i użyteczne filtry, które pozwolą Ci szybko wyszukać propozycje dla siebie. Szukając na przykład mieszkania w Gdańsku, Gdyni lub Sopocie możesz skorzystać z filtrów takich jak:

To bardzo proste i skuteczne rozwiązanie. Na jakich stronach szukać mieszkania do kupienia w tej sposób? Jest ich naprawdę wiele. Do najpopularniejszych należą:

 • otodom.pl,
 • gratka.pl,
 • morizon.pl,
 • domiporta.pl.

Jak kupić pierwsze mieszkanie?

Masz już wybrane mieszkanie. Jest dokładnie tym, czego potrzebujesz. Ale jak kupić pierwsze mieszkanie, by nie wpaść na przysłowiową minę? Przede wszystkim zachować spokój. Ważnym elementem będą negocjacje cenowe i formalności prawne. Jeśli gubisz się w gąszczu przepisów i nie masz w sobie żyłki negocjatora – skorzystaj z pomocy agencji nieruchomości. Mają od tego ludzi, którzy wiedzą, jak załatwić te sprawy dobrze i szybko. A co z finansowaniem takiego zakupy? Tu pomóc może doradca finansowy

Podsumowanie

Więc jak kupić mieszkanie? Przede wszystkim zachowaj zdrowy rozsądek. Przemyśl swoje możliwości finansowe, sprawdź, czy na rynku są lokale, które spełnią Twoje oczekiwania. Zadbaj o to, by obejrzeć kilka mieszkań i nie tracić głowy dla pierwszego, które zobaczysz. Skorzystaj z pomocy profesjonalnej agencji nieruchomości, doradcy finansowego i notariusza. I przede wszystkim nie spiesz się. Zakup mieszkania to długofalowa inwestycja, która wymaga czasu i planowania.

Nasza agencja Perła House to firma z wieloletnim doświadczeniem na pomorskim rynku nieruchomości. Jeśli interesują Cię lokalizacje takie jak np. Wejherowo, Gdańsk, Gdynia, Sopot – z przyjemnością pomożemy w wyborze.

Kategorie: Aktualności

Facebook